Прогнозування поширеності цукрового діабету в Україні з використанням ланцюгів Маркова
Ключові слова:
цукровий діабет, епідеміологія, медичне прогнозування, поширеність захворювання, ланцюг Маркова, метод Монте-КарлоАнотація
Цукровий діабет є одним з неінфекційних захворювань, що спричиняють найбільшу проблему в охороні здоров’я. Прогнозування кількості хворих на цукровий діабет, в тому числі і кількості пацієнтів, що потребуватимуть стаціонарного лікування, може допомогти будувати подальшу стратегію системи охорони здоров’я, зокрема передбачити необхідну кількість лікарських засобів та місць у ЗОЗ для хворих на цукровий діабет.
Прогностичну модель будували за методом Монте-Карло марковських ланцюгів, джерелом даних були статистичні дані МОЗ України за 1993-2022 роки. Для побудови ЛМ було розглянуто наступні стани: здоровий, хворий, хворий у стаціонарі, смерть. Для кожного стану розглядали окремо підстани для дітей та дорослих. За початкову точку прийняли 2006 рік, один цикл марковського ланцюга склав один рік. Прогнозування проводили до 2035 року. На початку кожного циклу до кількості здорових дітей додавали середню кількість новонароджених в Україні за рік. Поглинаючим станом ланцюга Mаркова вважали смерть (пацієнта з цукровим діабетом або особи без цукрового діабету).
Згідно побудованої прогностичної моделі, у 2035 році передбачається зростання кількості хворих на цукровий діабет дорослих до 1,7 млн осіб, з яких біля 200 тисяч потребуватимуть стаціонарного лікування впродовж року. Кількість хворих на ЦД дітей суттєво не зміниться.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Природничі, математичні науки та освіта в медицині
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.